Bu, çok geç kalmış bir yazıdır ama birilerinin çok işine yarayacağını biliyorum:)

2007 yazında Work and Travel (WAT)  programıyla Florida, Kissimmee, Old Town eğlence parkında çalıştım. Hayatımda geçirdiğim en eğlenceli tatillerden biriydi. Facebook aracılığıyla bana ulaşan bir arkadaşın sorduğu sorulara verdiğim cevapları toparlayarak yazıyorum.Çok uzun zamandır yazmak isteyip de yazamadığım bir yazıydı bu vesileyle yazmam iyi oldu:)

Bu yaz wat ile Old Town’a gitmeyi seçtik de, Old Town ile, Kissimmee ile ilgili bize neler anlatabilirsiniz acaba? Mesela nerede kaldınız siz  ve yaşam koşulları zor muydu, ikinci bir iş falan?

Old Town çalışmak için zevkli bir yerdir. İkinci iş imkanı pek olmuyor hem civarda çok wat yapan var hem de vardiyalı çalışma sistemi ikinci işe pek uygun değil. Biz  Old Town Suites’te kalıyorduk. 2007 yazında 6 kişi kalıyorduk ve kişi başına 60 dolar düşüyordu. Aklında bulunsun Old Town’da çok fazla Türk çalışır:) İngilizcem gelişsin diyorsan buna çok elverişli değildir, sadece günlük İngilizcen gelişir. Old Town’da ödemeler zamanında yapılır, fazla mesaiye de ücret alırsın ancak saat başı ücreti etraftaki (Nike ya da Disney) gibi yerlerden daha düşüktür. Biz saatine 6.25 alıyorduk, Nike’takiler 8.00, Disney’dekiler de 10.00 dolar gibi bir şey alıyordu. Çok yüksek para almazsın ama çok da fazla yorulmazsın Old Town’da. Ben çok keyif alarak dönmüştüm:) Buradan da çektiğim fotoğrafların bir kısmını görebilirsin.  Ayrıca aklında bulunsun yakınlarda çok ucuza alışveriş yapılacak bir sürü yer vardır, Wallmart olsun, Ross olsun. Fazla eşya götürmemeni tavsiye ederim. Çok sıcak olduğu için fazla kalın şeyler bulundurma yanında. Bir de zaten dönüşte deli gibi alışveriş yapmış ve bir sürü elektronik almış olacaksın, onları uçağa sığdırmak için kendi eşyalarından atmak zorunda kalırsın, deneyimle sabittir:)

Kaldığınız yer şirketin ayarladığı yer mi yoksa kendiniz mi tuttunuz ?
Şirket ayarladı, Old Town Suits normalde 900 küsür dolar ama çalışanlar için 360 dolara indirmişlerdi. Orada kalmak zorunlu değil ama işe yakınlığı ve şartları açısından (klimalı, alışveriş merkezlerine yakın, içinde havuzu var…) daha makul.  Ayrıca civarda Home Suit Home var uygun fiyata, ama çok  güvenli olmadığını, esrarın falan bulunduğu, olayların çıktığını falan duyduk.

Bu seneki sözleşmede sadece bay isteniyo yazıyo o neyin nesi bir bilgin var mı yani sizin gittiğinizde durum nasıldı ?
Bizde sayı neredeyse yarı yarıyaydı, bilemiyorum bu sene neden böyle.

Yemek veriyolar mı, öğlen yemeği Old Town’da ?
Yemek ücreti ya da yemek vermiyorlar ancak Old Town içindeki neredeyse tüm cafelerde 50% indirim söz konusu. Zaten vardiyana gitmeden önce yemeğini yiyip gidiyorsun genelde, 15dk’lık molanda da ancak General Store‘a gidip bir şeyler atıştırabiliyorsun.


Daha büyük bir haritada görüntüle: Old Town

Araba hakkında ne düşünüyosun 🙂 Yani bi kaç kişi kesin araba alabilirseniz alın dedi
Biz arabayı sadece denize ya da eğlenmeye giderken kiralık. Araba sürekli elinin altında olunca kim kullanacak, benzini kim verecek gibi tartışmalar olabiliyor pek tavsiye etmiyorum. Araba gerçekten çok ucuz ama ona 500-600 dolar bağlayacağına bir hafta NewYork’a git daha büyük bir deneyim olur:)

Bu şirketin ayarladığı evin depozitosu var onu nasıl yaptınız, yani kendimiz eve çıkacağımız zaman mesela geri mi ödediler depozitoyu ?
Depozitoyu aldık, sorun yaşamadık. Ama bizden önce gelen Türkler’den çok çekmişler yine de temkinli olun:)

Şöyle bir şey duydum yağmur yağınca iş olmuyomuş doğru mu ?

Yağmur yağdığında genelde yarım saat sonra güneş açıyor. Oyuncağını temizleyip devam ediyorsun çalışmaya. Çok nadirdir 2 saate yakın sürdüğü olur, o zaman da yollarlar eve(zamanla dilinize pelesenk de olacaktır “you can go home!”), shiftini yerler:)

Game operatorluk mu iyidir yoksa ride operator mü 🙂 ?
Game operatorlüğün saat ücreti daha yüksektir (7.25’ti galiba), ayrıca daha fazla İngilizce konuşma fırsatın olur. Seçme şansın varsa game’i tercih et. Ama ride operatorüysen daha fazla yatarsın:) game operatorü çok daha uzun saatler o sıcakta çalışmak zorunda kalabilir.

Etrafta gezilip görülebilicek nereler var Disneyworld, Seaworld, Universal, Celebration fln varmş onları öğrendim şu ana kadar 🙂
Disney, Universal mutlaka görülmeli. Diğerlerine de imkanı bulursanız gitmenizi tavsiye ederim. Sürekli gözünüz açık olsun ücretsiz giriş kartı olan tipler vardır, size bedava ya da yarı fiyatına bilet verebilirler.

Otobüsler ile ilgili ne söleyebilirsin çünkü otobüse hiç binme falan diyen var da
Biz çoğunlukla otobüs kullandık 55 ve 56 en çok kullandığımız hatlardı. Bu otobüslerle Orlando’ya ve Disney’in ücretsiz gezilen DownTown‘ına, WallMart’a,Ross‘a gidebilirsin.

İş yerindeki kurallar nasıldı ? Mesela Old Town’da çalışmadığın süre içerisinde içeride eğlenmen yasak gibi bişey duydum çok saçma geldi 🙂 Öyle bir şey var mı ?

Evet saçma ama öyle bir yasak var.

Old Town

Ortamı nasıl oranın, çok Türk olması aslında kötü ya :s

Kötü yanı da var, eğlenceli yanı da var. Amerikalılarla espri anlayışımız çok farklı olduğundan onlarla çok fazla eğlenemiyorsun. Türklerle bir arada deliler gibi eğlendik. Ama biz çok şanslıydık, çok kafa dengi insanlar bir araya düştük bu yüzden soru yaşamadık fazla. Önceden de dediğim gibi en büyük sorun İngilizce geliştirememek. O da işte senin girişkenliğine bağlı biraz.

Yanılmıyosam gidene kadar iş değiştirme fırsatım olabiliyomuş. Acaba değiştirsem mi bu işi falan diye düşünüyordum ama eğlenceli gibi yani o kadar da sıkıntı çekmem sanırsam kimisi hiç para biriktiremiceksin falan deyip korkutuyor da 🙂 Ama değiştirmeyeyim anlattığna göre güzel bi yer eylenceli yani 🙂

WAT yapanlarda en büyük sorun maaşı zamanında alamamak ya da vadedilen ücreti alamamaktır. Old Town’ın en garanti ve önemli yanı bu bence. Maaş civara göre düşüktür ama zamanında alırsın, sıkıntıya girmezsin. Fazla mesaiye kalma şansın olduğunda da ek ücret alırsın ki tadından yenmez:) Para biriktiremeyebilirsin o da senin ne kadar harcayacağına bağlı. Benim dönüşümde cebimde 30 küsür dolar kalmıştı:) Çünkü kalan son paramı New York’ta yemiştim. Ama bunun haricinde Sony Vaio laptop, Canon fotoğraf makinesi, sevdiklerime bir sürü hediye, bolca converse, kıyafet falan almıştım. Yani demek istediğim kazanırsın ama çoğunu orda harcama güdün olacaktır muhtemelen çünkü gidince göreceksin elektronik aletler giyim  falan çok ucuz.


Bir de aklında bulunsun Old Town Suits’te mikrodalga, buzdolabı, ocak ne ararsan var,istersen 25 dolara tencere tabak seti kiralayabiliyorsun kaldığın süre boyunca. Yemek yapabiliyorsan masrafların bayağı düşer. Örneğin Wallmart’tan 25 cente br paket şehriye, 1 dolara 4 küçük kutu salça ve 1 dolara tost ekmeği alıyorduk. Bundan iki kişiye(arkadaşımla gitmiştim) 7-8 kere akşam çorba çıkıyordu. 1 dolara çok güzel, koca kavanoz soslar vardı enfes makarnalar yapıyorduk. Yine Wallmart’ta mikrodalgaya atıp hemen yenebilecek çok güzel dürüm gibi bir yiyecek vardı. 8 tane çıkıyordu içinden 3 dolar mıydı neydi:) Bazı arkadaşlar her öğle ve akşam Checkers’tan menü yemek alıyordu, çalışan indirimiyle birlikte bir öğün için 2-3 dolar veriyorlardı. Aradaki farkı sen hesap et!

Obaa ya bir şey diyeyim mi ben sadece Sony Vaio’yu ve NY u görim yeter bana ya 🙂 Ben o kadar sağlam para kazanabileceğimizi zannetmiyodum öyleyse zaten çok iyi:) Şimdi değiştirme şansım olsada değiştirmem 🙂 Merak ettiğim için soruyorum siz nereleri gezebildiniz ? Benim aklmda en çok NYu gezmek var Orlando’da çok güzel yerler var Miami’ye yakın buraları gezdikten sonra NY a gitmeyi çok istiyorum 🙂

Ben gerçekten evim gibi hissetmiştim Kissemee’yi, Oldtown’ı. Muhtemelen keyif alırsın.

NY mutlaka görülmeli, Miami’ye giden arkadaşlar oldu ama çok pahalı olduğu için hayal kırıklığına uğradılar ama imkanın varsa git gör tabii ki:) Biz Daytona ve Cocoa Beach’e gittik. Okyanus kenarında olduğu için görmenizi tavsiye edebilirim. Ama açık deniz olduğu için dikkatli olmakta fayda var biraz tehlikeli. Tampa ve Orlando gezmek için çok keyifli. Ben gitmedim ama gidenlerden Clearwater’ın çok güzel olduğunu duydum. Disney ve Universal’a gittik. Bir hafta da NY’de kaldık. NY için önceden hostel ayarlamanı tavsiye ederim, ucuza gelir. Önerim mümkün olduğunca gezip tozmanız. Bizde erkeklerin çoğu gece kulüplerinde bitirdi parayı, aman aman diyeyim bu tongaya düşmeyin:)

Ayrıca aracı ajanslar tüm hostellerde orda burada geçtiğini söyledikleri bir öğrenci kartı satmaya çalışacaklardır biz yedik siz yemeyin, hiç bir işe yaramıyor:)

Bu arada havaalanında indiğiniz zaman taksiye binmek yerine LYNX’i tercih edebilirsiniz 40-50 dolar kar edersiniz. Yaklaşık 2 saatte Oldtown’da olursunuz (otobüs durağı da hemen önündedir).

Ekleme

Soru-cevaplara ek olarak aklıma gelen ipuçlarını da yazayım istedim.

  • Trip planner sayfasından kalkış yerine ORLANDO INTERNATIONAL AIRPORT, ORLANDO varış yerine de 5700 US 192 HWY (OLD TOWN – SIDE: WESTBOUND), Osceola yazınca nasıl gidebileceğin görünüyor. (111’den 56’ya aktarma yaparak Old Town’a gelebilirsiniz.)
  • Su, peynir,ekmek gibi temel ihtiyaçlarınızı gittiğiniz gün Publix ya da Walgreens’ten alabilirsiniz. Kendinizi iyi hissediyorsanız atlayın otobüse Wallmart’a gidin, en ucuzu orasıdır. Not: Wallmart 24 saat açık
  • Florida çok sıcak bir eyalet olduğu için bolca su sebili vardır, suya fazla para vermeyin
  • Old Town Suits’in danışmasında internet vardır ama odalara kadar ulaşmaz. Odamda internete gireyim derseniz de Quality Suites’in internet şifresini bir şekilde öğrenmeniz yeterlidir:)
  • Cuma cumartesi akşamları Old Town’da modifiye araba günleri yapılır, boş kaldığınızda bunları izleyebilirsiniz.
  • Publix’e giderken yol üstünde Dunkin’ Donuts vardır, omletli donut şahane:)
  • Checkers’ın da Chili Cheese Fries’ı on numaradır, hatta olsa da yesem:)
  • Outlet alışveriş merkezleri: Ross, Florida Mall, Premium Outlet (bunların da kendi içinde indirim dönemleri vardır, takip etmek lazım)
  • Gece kulüpleri genelde Orlando’nun merkezinde yer alıyor ve gece 02.00 kapanıyor.
  • Tüm gün ayakta kalacağınız için ayakkabınız rahat olsun. Ayrıca çok sıcak olduğu için beyaz ayakkabı giymeniz ve yanınızda bolca çorap bulundurmanız iyi olur.

Giden herkese şimdiden iyi eğlenceler.